Skip to main content

Коронарографія судин серця: що це таке?

Вказана діагностична методика є рентгенологічним дослідженням артерій серця. Воно проводиться із застосуванням спеціальних контрастних засобів і допомагає виявляти місце звуження судин, характер порушень і ступінь їх тяжкості.

Коронарографія серця

Що таке коронарографія судин і серця? Не багатьом доводилося чути про таку методику діагностики, але вона є досить інформативною і дозволяє виявити багато хвороби серця. Призначає її лікуючий лікар виходячи з історії хвороби пацієнта. Розглянемо, які цілі коронарографії, коли її застосовують. Чи є протипоказання у цієї процедури?

Ця методика дозволяє з високою точністю розглянути наступне:

  • проаналізувати стан судин;
  • визначити місце їх розташування;
  • з’ясувати ступеня звуження коронної артерії.

Застосовують коронарографію для виявлення серцевих захворювань, які вимагають уточнення діагнозу. Від правильності проведення обстеження залежить ефективність лікування, швидкість одужання пацієнта.

Під час обстеження всі результати виводяться на екран комп’ютера, що дозволяє розглянути картину в збільшеному розмірі. Лікар бачить, в якому стані знаходяться судини, є звуження, спостерігає, як кров рухається по судинах до серця. Після діагностики можна скласти повну картину, простежити за динамікою кровообігу і зрозуміти, чи є закупорка судин.

Особливо корисна коронарографія в наступних випадках:

  • для виявлення вроджених вад судин серця;
  • перед проведенням операції на коронарних судинах, адже можна з точністю визначити те місце, де буде проводитися втручання.

Розглянемо, які існують показання до такої процедури.

Показання до проведення

Коронарографія судин серця потрібна після неінвазивного обстеження пацієнта і для вивчення клінічних симптомів. Без призначення лікаря процедуру не проводять, так як вона має високу ймовірність розвитку ускладнень.

А також таку методику діагностики застосовують у разі, якщо медикаментозне лікування виявилося неефективним і необхідно вдаватися до оперативних методів.

Отже, показання наступні:

  • Діагностика ішемічної хвороби серця, яка розвинулася на тлі закупорки і звуження коронарних судин серця.
  • Нестабільна стенокардія, яку неможливо вилікувати медикаментами. Як правило, виникає така хвороба у хворих з інфарктом міокарда, тому пацієнти мають проблеми з функціонуванням лівого шлуночка.
  • Постинфарктная стенокардія.
  • Відсутність можливості виявити ступінь ураження судин за допомогою інших методик.
  • Підготовка до проведення операції (заміна клапана серця, корекція вроджених вад, шунтування або стентування).

Якщо головним показанням до коронарографії є оперативне втручання, то операцію проводять відразу після обстеження. Дуже часто саме після діагностики лікар приймає рішення про вибір того або іншого типу хірургічного втручання.

У деяких випадках проводять коронарографію в екстреному порядку через малий проміжок часу після інфаркту. А чи існують протипоказання до цієї процедури?

Протипоказання

Абсолютних протипоказань немає. Від процедури можна відмовитися, якщо на це є вагомі причини, адже діагностика є добровільною процедурою.

Існує ряд факторів, які можуть вплинути на можливість проходження обстеження, а саме:

  • висока температура тіла;
  • низький гемоглобін (анемія);
  • наявність кровотеч;
  • низький рівень калію в крові;
  • погана згортання крові.

У цьому випадку проходити обстеження не рекомендується, щоб не погіршився стан хворого.

Небажано робити коронарографію людям похилого віку, а також пацієнтам, які мають алергію на контрастну речовину. Якщо не попередити лікаря про таку проблему, то можуть виникнути неприємні наслідки у вигляді свербежу і висипу. При сильної алергічної реакції можливе утруднене дихання, зниження тиску і навіть анафілактичний шок.

Перейти до вмісту